Пролетни билки | Билки през лятото | Есенни билки |
За този пост ми помогна и моята позната Райна, която е наследствена билкарка и често се допитвам до нея за съвет при нужда.
Защо берем билки?
Бране на билки се е превърнало в част от нашите преходи. В раницата винаги се намира някоя торбичка, в която да съберем билки, когато ходим на разходки с децата в планината. Има и разходки, в които целенасочено се отправяме за бране на билки. А тях ние ги ползваме целогодишно. Гледаме да събираме най-вече такива билки, които стимулират и подкрепят имунната система като превенция срещу грип и настинки, такива, които помагат при наличие на настинка и заболявания на дихателните пътища, както и билки които консумираме освен заради полезните им свойства, а и заради приятния вкус.
Децата ги включваме активно в процеса на бране на билки. Те освен, че се учат да ги разпознават, придобиват и умения за това, как и кога да ги берат. В последствие, когато ги консумираме под формата на сокове, чайове или сушени плодове, си спомняме с усмивка тези моменти.
Какво правим с билките?
Някои от билките изсушаваме, други правим на сок, сироп или мед, трети консумираме директно, а четвърти правим на супа или друга гозба. В серия от постове че ще споделя, кои билки берем най-често и за какво ги ползваме. Няма да навлизам в детайли на приготвяне на рецепти с тях, такива има стотици в интернет.
Как да берем правилно билки?
При брането на билки има няколко простчики правила към които се предържаме, за да може да се възползваме от тяхната пълна сила и оставим билки и за други като нас (или за следващата година). Основно правило е да се знае, кога е времето на дадена билка за бране. При повечето, то е очевидно, но има билки, чието максимално полезно действие зависи от сезона или дори часа на бране. Най-добре е билките да се берат в сухо време.
Плодовете трябва да са добре узрели, а листата и цветовете се берат малко преди или по време на тяхното разцъвтяване. Никога не изтръгваме билката с корените и обикновено ползваме ножичка или ножче за скъсването. Така тя ще може да поникне наново.
Сушенето го правим, като разтелим билките върху тънък памучен чаршаф в суха, проветлива стая и ги оставим там докато изсъхнат. Обикновено това се случва на село Войнежа или в къщи.
В серия от постове споделям, какви билки берем по време на преходи:
- Пролетни билки
- летни билки
- есенни билки