Беше ден за тръгване, а не ми се тръгваше. Спокойствието, зеленината и аурата на селата тук, като че ли ме държат и не искат да ме пуснат.
Събудих се отново рано. Исках да се разходя 2ч по Канинската екопътека, за която бях прочел на тебела в центъра на Лещен.
Ема ме усети и поиска пак да дойде с мен. Тихо се измъкнахме от стаята, закусихме набързо и тръгнахме.
Тук споделям личните ми впечатления от “екопътеката”, а по-долу съм дал и официалната информация за нея. Правя го понеже описание и реалност се разминават. Т.нар. екопътека е по-скоро стар път свързващ селата. Освен един по-изгнил мост и една дървена табелка не видях нищо, приличащо на екопътека. Усвоените за нея евросредтсва изглежда са изчезнали някъде. Жалко, понеже районът предлага идеални условия за вело и пешеходен туризъм.
Иначе Канинската екопътека е достъпна (теоретично) от няколко места. Преди да се предприеме нейното цялостно или частично обхождане е добре човек да се информира от някой местен за състоянието и, проходимост и маркантни места!
Ние тръгнахме от Лещен по полски път надолу в посока река Канина. Сутринта беше облачна с изгледи за дъжд. Разбира се, че това не е пречка, а още една причина за разходката.
От местните научих, че подземният коридор Ризова дупка не е достъпен, заради изгнили стълби. Както ще видите по-долу, това се счита за една от основните атракции…
Първонъчалното ръмене беше си станало пролетен дъжд. Връщането назад щеше да отнеме повече от час, така че продължихме. Усилването на дъжда ме накара да търся начин да излезем на асфалта между селата, намиращ се на около 500-600м някъде над нас. След като видях къщи на село Горно Дряново във високото, хванахме една тясна пътечка.
Посоката беше ясна – да излезем някак си до къщите. Пътечката се виеше през десетки тераси на запустели ниви. Предполагам, че пътеката още се ползва за водене на животните на паша край реката.
След малко лутане и провиране през храсталаци, но следвайки неотменно пътечката се добрахме до последните къщи на селото.
Соня вече идваше насам с колата, за да ни посрещне. Първите и думи като ни видя чисто мокри бяха “не е ли това вече прекалено?”. И двамата с Ема в един глас отвърнахме, че си прекарахме прекрасни 3 часа.
Надявам се скоро пак да сме тук и да се поразходим на ново.
Ето и официалната информация за Канинска екопътека.
“Канинската екопътека е много вариантна, с възможност за избор на преход от 2 до 10 часа. Общата и дължина е 13км и преминава през гористи и скалисти местности с множество живописни гледки.
Голям кръг: с. Ковачевица – с. Скребатно – с. Горно Дряново – с. Ковачевица, като начална (крайна) точка може да бъде всяко едно от тях.
Малък кръг: с. Горно Дряново – ждрелото и каскадата на Черна река – с. Горно Дряново.
6 основни отсечки, свързващи отделните населени места. Тези отсечки могат да се преминават отделно една от друга , с начална и/или крайна точка, както следва :
- с. Скребатно – през стръмен скален рид и втори мост над р. Канина – с. Горно Дряново;
- с. Скребатно – през стръмен скален рид и втори мост над р. Канина – с. Лещен;
- с. Скребатно – през първи мост над р. Канина – с. Ковачевица;
- с. Ковачевица – през подземен коридор (Ризова дупка) – с. Горно Дряново;
- с. Лещен – през подземен коридор (Ризова дупка) – с. Ковачевица;
- с. Лещен – през подземен коридор (Ризова дупка) – с. Горно Дряново.
Екопътеката съдържа няколко труднодостъпни екстремни места, където чрез дървени стълби, стъпала, въжета, парапети и други се осигурява безопасност на предвижването и се предоставя възможност за едно по-екстремно преминаване през няколко предизвикателства , представляващи преодолими естествени препятствия. Те са:
- Подземен коридор в местността „Еремиева скала” (Ризова дупка), с дължина 15м. , широчина 2м. , и височина 10-12м. , с два отвора- съответно за спускане и изкачване , устроени с дървени стълби , парапети и обезопасяващи съоръжения.
- Ждрело и каскада на р. Черна река под с. Горно Дряново, включени в малкия затворен кръг на екопътеката. Преминава се през няколко дълги премествания, дървени платформи и парапети, естествен заслон и множество стръмни стъпала.
- Стръмен скален рид на западния бряг на р. Канина под с. Скребатно, устроен с високи стълби, дървени парапети, въжета, каменни и дървени стъпала, необходими за безопасно и достъпно преодоляване на предизвикателството.