Или защо трябва децата да прекарват много време сред природата
Текстът по долу е на Алекс от блога “Offlinekids.bg“. На скоро се открихме с нея покрай общите теми, които ни вълнуват за децата и природата. С нейно позволение го публикувам тук, поради факта, че Алекс казва нещата, които аз, Соня и много други родители мислят. И го прави по един доста приятен начин, каращ ни да се позамислим, как може да дадем още повече време и качество в детството на децата ни.
Ето и нейните 17 причини да прекарваме време с децата в планината.
- Скуката е най-големия стимулант за развиване на въображението и е важно да оставяме децата да открият сами как да играят сред природата. Без играчки, атракциони и всякакви подобни.
- Децата имат нужда да познаят свободата. Говоря главно за свободата от тежките графици в забързаното ежедневие и постоянното наличие на критикуващи възрастни.
- Неоспоримата важност от създадените спомени. Аз все още помня излетите в гората и почивките с моите родители, но нямам никакви спомени от дните и часовете изкарани пред телевизора.
- Да се научат да създават преживявания, а не само да четат и мечтаят за тях.
- Да могат да изграждат близки взаимоотношения. В една среда, в която липсват всички отклоняващи вниманието фактори, човек е много по-свободен да мисли, разговаря и да се сближава.
- Да разберат, че не винаги хубавите преживявания изискват много пари.
- Да не се страхуват да излязат извън комфорта. Трудно е да се каже, че в природата намираме някакъв комфорт. Там се сблъскваме с предизвикателства, неудобства, рязка промяна в климата. Не винаги нещата се случват според нашите планове. За мен това е добро и полезно.
- Доказано е, че физическите упражнения подобряват функциите на мозъка. Желателно е тези упражнения да се правят на чист въздух, тъй като мозъкът е орган, който консумира твърде енергично кислород.
- Колкото повече играем навън, толкова по-добре спят децата… Ние също.
- Казват, че децата, които прекарват повече време сред природата, се справят по-добре с ученето и придобиването на нови умения.
- Понякога е нужно човек да се загуби в дивото, за да намери себе си. Знам го от личен опит и не съжалявам за нито една “екскурзия” в природата, която съм предприела сама.
- Повишава се самочувствието и чувството за отговорност. Всяко излизане извън четирите стени на дома е придружено с много предизвикателства за малчуганите. Когато ги оставяш да се справят сами с тях, те ще се почувстват по-отговорни и уверени в себе си от това, че не зависят само от родителите си.
- Всички знаем, че децата са пълни с енергия. За тях е проблем, когато не могат да я изразходят. Няма по-добро и подходящо място за това от природата.
- Да не се страхуват да отидат на място, където няма Интернет. Искам децата ми да могат да живеят без телефони от време на време и да се чувстват добре от това. Да обичат истински природата, да се грижат за нея като място, в което да избягат, когато имат нужда.
- По-добро здравословно състояние. Включвам ВСИЧКО – каляване, подсилване на имунитета, набавянето на витамин D, намаляване на риска от поява на проблеми като зaтлъcтявaнe или cъpдeчни зaбoлявaния в пo-ĸъceн eтaп oт paзвитиeтo.
- Да се научат да се справят в различни и предизвикателни ситуации. Когато не са сами, това е перфектния team building.
- Почивка за нервната система. Ако нямаме възможност да подарим на децата спокоен живот на село или в малко населените места, дължим им поне почивка от стреса на големия град. Наскоро бях попаднала на материал, които предлага излизане сред дивото като справяне с бебешкия пубертет и тантрумите.
Разкажете вие, какво мислите по въпроса? Ако вие е допаднала статията, последвайте блога Offlinekids.bg или харесайте групата Офлайн Кидс, в която Алекс споделя много идеи за офлайн занимания за децата.
Още от категория СЪВЕТИ
- Преходи с деца – 16 игри за добро настроение
- Бране на билки по време на преход – да съчетаем приятното с полезното
- Как да изберем колело за дете? 8 неща, на които да обърнем внимание.
- 12 причини да отидете на къмпинг с деца
- С деца на планина: всичко от значение не може да бъде сметнато – опит за ретроспекция на 2018
- Как да накараме дете на 3г да извърви 5км, за да види водопад?
- Възраст и възможности